agile42

Referanslar

etiya

“Dönüşüm kapsamında gerçekleştirdiğimiz köklü değişiklikler, kalite ve hız hedefimize ulaşmamızda önemli katkılar sağlamıştır”

“Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden biri olarak, kalite ve hızımızı artırmak için çıktığımız dönüşüm yolculuğunda en önemli kilometre taşı Etiya Çevik Dönüşüm programıdır.

2015 ortasından başlayarak, agile42’nin çevik dönüşüm çerçeve programını uyguladık. agile42, eğitim ve koçluk hizmetleri ile, dönüşüm programının gerçekleşmesinde en önemli iş ortağımız oldu.”

Olgay Taş, etiya CTO

etiya Detayları

Türk Telekom

Türk Telekom

“agile42’nin Team Assessment hizmeti grubumuz içerisinde bir nevi ayna görevi görüyor. Deneyimli danışmanları aracılığı ile takımlarımızı pit stop’a alıyor, geribildirimlerini ve gelişim önerilerini değerlendiriyor ve sonrasında daha hızlı bir şekilde yola devam ediyoruz. Dünya üzerinde farklı ölçekteki firmaların deneyimlerini aktarıyor olmaları, agile pratikleri açısından gelişimimiz için faydalı oluyor.”

Serkan Fergan, TT Çevik Çözümler Direktörü

NN Hayat ve Emeklilik

NN Hayat Emeklilik

“agile42 eğitim ve koçluk hizmetleri, iş süreç verimliliğimizi arttırdı ve şirket çalışanlarının “çeviklik” farkındalığı kazanmasını sağladı. Agile yöntemlerini şirketimize özgü şekilde hayata geçirmek ve kalıcı kılmak için agile42’nin desteği önemli bir faktör oldu.”

Serhat Tuncel, NN Hayat Emeklilik – Proje Yönetim Ofisi Müdürü

Springer

“Önceliklendirme çok kritik bir anahtar sözcük […]
Agile bize daha fazla esneklik sağlıyor ve konuları yeniden düşünmeye olanak tanıyor”

Dijitalleşme, yayıncılığın temellerini sağlam şekilde sarsıyor. Yayınevleri, varlıklarını sürdürebilmek için salt bu pazarın dinamikleriyle yüzleşmek değil, aynı zamanda onları kendi lehinde kullanmak zorundalar da. Bu bağlamda, Springer Medizin yayınevi, değişen şartlara ayak uydurmak için online varlığını değiştirme ve websitesini baştan ayağa yenileme ihtiyacı duydu. […]

“Önceliklendirme çok önemli bir anahtar sözcük,” diye söze başlıyor Reinier van Wel, ekibin veri mimarı: “agile42 bize çeşitli hususların bizler için önemini saptamak, onları formülize etmek ve gerçekleştirmek konusunda çok yardımcı oldu.” “Artık ‘daha çevik’ çalışabildiğimiz için memnunuz” diyor van Wel, ve ekliyor: “Bu bize esneklik sağlıyor ve konuları yeni baştan düşünmeye olanak tanıyor; böylece yanlış yolda ilerliyorsak, bunu daha erken fark edebiliyoruz.” Ve, hepsinden önemlisi: “İletişim çok iyi işliyor.”

Reinier van Wel, Springer Science+Business Media‘da Veri Mimarı

Springer Başarı Hikayesinin Detayları

“.. çalıştay muhteşemdi.”

“Geribildirim vermem istendiğinde, genelde kibar olmak adına ‘Her şey iyiydi’ derim. Ama bu sefer, bu çalıştay için gerçekten muhteşem demem gerek. Daha önce hiç böyle bir etkinliğe katılmamıştım. Gerçek anlamda çok sağlam kurgulanmış, son derece düzenli ve iyi düşünüp tasarlanmış bir çalıştay. Ayrıca katılımcıların da çok sevdiğini söyleyebilirim, özellikle aktiviteler ve oyunlar bir yandan insanı eğlendirirken, aynı zamanda da aydınlatıcı deneyimlerdi. […]”

Leonard Agung Prayitno, Factory Automation - European Development Center
Mitsubishi Electric Europe B. V.

Mitsubishi Başarı Hikayesinin Detayları

“.. Takım mükemmel çalışıyor, sonuçlar muazzam.”

“agile42 bize, son derece karmaşık şartlar altında ve yüksek risk taşıyan bir projede, Scrum yaklaşımını baz alan, sağlam ve düzgün çalışan bir proje yönetimi ve yazılım geliştirme sürecini, seri bir şekilde oturtmamız konusunda büyük destek oldu.”

Oliver Erdler, Senior Manager
Sony Stuttgart Technology Center - Sony Germany

Sony STC Başarı Hikayesinin Detayları

Agile Yöntemlerle Bir Üst Seviyeye Geçmek

“agile42’nin özelleştirilmiş pratik bilgileri sayesinde, agile süreçlerin avantajlarını derhal görmeye başladık ve yeni teknikleri hemen günlük iş akışlarımıza entegre edebildik.”

Dr. Michael Jahnich, Director Product Development, COMPRION GmbH

COMPRION Başarı Hikayesinin Detayları

MeVis, agile42’nin destekleriyle, değişimin sürdürülebilir olmasını sağladı

MeVis Medical Solutions 2009’da Scrum’ı denemeye karar verdi, ve 2010 yılının başlarında bir adım atıp, agile42’yi partner olarak seçtiler. İki firma birlikte, agile42’nin “Coaching Structure”ını kullanarak, şirketin agile dönüşümü için hedefler ve metrikler belirledi. agile42 tüm mühendislere ve Product Owner’lara eğitim verdi, insanların ‘çeviklik’i anlamasına yardımcı oldu, ekiplere Scrum uygulamalarında koçluk sağladı ve şirketi test otomasyonu ile tanıştırdı. 2012 başında -MeVis’in ikinci tur koçluk aldığı- bazı kurumsal değişikliklerden sonraysa, çeviklik gerçek anlamda hayata geçti.

MeVis Başarı Hikayesinin Detayları

agile42’nin Scrum konusundaki yetkinliği Atrada AG’ye değer katıyor

Atrada AG, şirketi agile yöntemlerle tanıştırdığında, beklentileri büyüktü: tepki zamanı ve geliştirme sürelerinde azalma, verimlilik artışı, ve hem müşteri hem çalışan memnuniyetinde iyileşme. Bu hedeflerine ulaşmak için, e-ticaret uzmanları, agile42’nin koçlarıyla çalışmayı seçti.

Atrada Başarı Hikayesinin Detayları

Scrum’a geçişle işyerinde etkin, motive ve keyifle çalışmak

“Aldığımız koçluk bizim için çok başarılı sonuç verdi. Artık işimizi en iyi şekilde düzenliyoruz, planlamalar daha güvenilir hale geldi ve bizler de daha etkin ve motiveyiz. En iyisi de, işimiz artık daha keyifli.”
softwareinmotion-team  - Julien Gantner, Viktor Schepik, Barbara Hönle, Marcus Seel, Sabrina Lang + Stephan Brunnet

Scrum uygulamasına yönelik özel koçluk

“Mobil Çözümler ekibimizin Scrum’a geçişi ile ilgili beklentilerimiz %100 karşılandı. Bu geçişle Scrum çerçevesini uygulamaya başladık, ve bu da sürekli iyileşme konusunda çok yardımcı oluyor. Diğer alanlara da uygulanabilirliğini denemek istiyoruz. ”
Thomas Gasber, Entwicklungsleiter Mobile Solutions, ORBIT Gesellschaft für Applikations- und Informationssysteme mbH

Scrum: Öngörülebilir sürüm planlaması, rol ve sorumluluklarda anlaşılabilirlik ve şeffaflık

“agile42, bugüne kadar yaptığımız en iyi yatırımdı. Nokta.”
CEO Nurdan Eris, Filewave, Wil, Switzerland

billiger-mietwagen.de

Agile Portföy Yönetimi - Scrum ile İsraftan Kurtulmak

“agile42 danışmanımız, olağanüstü bir agile koçuydu, ve yeni rolleri ve çalışma şeklini hızlı bir şekilde kavramamıza yardımcı oldu. Onun varlığı, şirketimizin dönüşüm başarısı için elzemdi. ”
Christian Mahnke, Founder and CEO, SilverTours GmbH

Landau Media

Garantili Başarı

“Kendi başınıza Scrum uygulamaya çalışmak oldukça zor. Başarıyı garantilemenin yolu, dönüşüm sırasında takımlara uzman koç kadrosunun eğitim vermesi ve koçluk yapmasından geçiyor. Scrum gibi bir agile geliştirme yaklaşımını uygulamaya koymak istiyorsanız, agile42’yi tavsiye ederiz.” 
Michael Bush, CEO Landau Media

Landau Media’da Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları

be2

Dağıtık Takımlarda Scrum

“Agile proje yaklaşımı, be2’ya projenin verimliliğini her iki haftada bir gözlemleme, ve performans ve kalite açısından değerlendirme imkanı sağladı. agile42, Almanya ve Ermenistan bazlı, dağıtık Scrum takımlarının eğitim ve koçluğu konusunda mükemmel bir iş çıkardı. Başarılı bir şirket dönüşümü için, agile42 olmazsa olmazımız oldu.”  
Dave Sharrock, Director IT, be2 S.à.r.l.

eBuddy

Bütün hedeflerimize ulaştık

“Scrum pek çok konuda, özellikle de düzgün şekilde önceliklendirilmiş bir backlog ihtiyacı noktasında gerçekten gözlerimizi açtı, bu da bizi gerek şirket, gerekse ürün stratejilerimizi daha detaylı tanımlamaya yöneltti. Artık Scrum çerçevesini, şirketimizi bir seviye öteye taşımak için kullanıyoruz, ve Open Source bir araç olan Agilo ile daha da hızlıyız! agile42 sayesinde, tüm hedeflerimize ulaştık, teşekkürler.”
Niels Verdonk, VP Development eBuddy

eBuddy Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları

Ericsson

Ericsson Nikola Tesla’da Yüksek Dereceli Scrum Eğitimleri

Son birkaç ayda, Hırvatistan Ericsson Nikola Tesla’da pek çok Scrum eğitimi düzenledik. Ericsson, eğitim ile ilgili anket sonuçlarını bizlerle paylaştı ve bu sonuçları web sitemizde yayınlayabilmemiz için de izin verdi.

Ericsson Scrum Eğitimleri Başarı Hikayesinin Detayları

DHD24.com

Optimum Scrum Uygulaması

“agile42’nin profesyonel danışmanlık, eğitim ve koçluğu sayesinde, 2009 yılına yüksek motivasyon ve verim artışı ile giriyoruz. ”
Andreas Bytzek, Teamleader Software-Development / CDO, der heisse draht (DHD24.com)

DHD24 Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları

Hypoport

Öne Çıkan Kalite Optimizasyonu

“agile42’nin, kurumsal yapımızın analiz ve optimizasyonu sırasında göstermiş olduğu deneyim ve profesyonellik, hedeflerimize ulaşırken daha hızlı ve verimli olmamıza yardımcı oldu.”
(Marco Kisperth, CIO, Hypoport AG)

Hypoport Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları

Princeton Financial Systems

Scrum Uygulaması - Profesyonel ve Etkili

“Tüm proje paydaşlarının sürece dahil edilmesi, yerinde ve pratiğe dayalı bilgi aktarımı, bireysel Scrum takımı koçluğu ve ‘Agilo for Scrum’ın da kullanımıyla, agile42 optimum sonuçların da ötesine geçmeyi başardı. Takımlarımızın motivasyonu arttı ve artık yatırımlarımızın karşılığını çok daha hızlı şekilde alabiliyoruz. ” - PFS GmbH
Götz Bernhardi, CEO Aquin Components (today Princeton Financial Systems GmbH)

PFS’te Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları

RES Software

Başarılı Scrum Uygulaması

“agile42’den Andrea Tomasini, bir Agile yazılım geliştirme çerçevesi olan Scrum’ı uygulamaya koymak konusunda RES Software’e destek verdi. Bunun sonucunda, Ar-Ge bölümümüzün verimliliği gözle görülür şekilde arttı, ve gururla söyleyebiliriz ki, son 6 aydaki tüm sürümleri beklenen tarihte ve gereken kalitede teslim etmeyi başardılar. ”
Adrie Sweep, VP Research & Development, RES Software

Asdis

Verimlilikte %50 Artış

“Andrea Tomasini’nin (agile42) net ve kolay anlaşılır üslubu, ASDIS Software AG olarak, ‘Go to Market’ta %50 artış sağlamamıza yardımcı oldu. ”
CEO Mario Pelleschi, ASDIS Software AG, Berlin (Germany)

ASDIS Software AG Scrum Uygulaması Başarı Hikayesinin Detayları