agile42

Koçluk

Agile olmaya giden yolda neden koçluğa ihtiyaç vardır?

Eğitimler belirli bir konu ya da belli başlı araçlar hakkında bilgi edinmenizi, ve Scrum özelinde düşünürsek, kanıtlanmış “best practice” uygulamaları ve Agile yöntemlerin neden işe yaradığı konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar.

Koçluk ise, bu bilgilerin üzerine katarak, insanların ve takımların Agile yolundaki en önemli adımları keşfetmelerine odaklıdır – Agile prensipleri ile ilgili anladıklarımızı gündelik iş pratiklerinde oturtmaya yardımcı olur.

Agile’ın özündeki prensipleri anlamadan, sadece pratikleri uygulamak, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir Agile dönüşümü için elzem olan “sürekli iyileştirme”ye ulaşmanızı güçleştirecek, belki de engelleyecektir.

agile42 Koçları Konularında Uzmandır

Sürekli bir biçimde şirketin ve takımların ihtiyaçlarına uyarlanan koçluk geleneğimizle gurur duyuyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerindeki agile42 koçlarından oluşan geniş ağımız sayesinde, müşterilerimizin kendi dillerinde ve yerlerindeki ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz – küçük ölçekli işletmelerden, büyük projelere ve uluslararası kurumsal şirketlere varana kadar.

Koçluk Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz sadece takımlara Agile, Scrum, Kanban, XP vb hakkında koçluk sağlamakla sınırlı değil. Aynı zamanda yönetici koçluğu ve eğitimleri de sunuyoruz. Çünkü bir organizasyonun Agile değişimi, yöneticilerin liderlik ve motivasyon becerileri ile yakından ilişkili. Kıdemli koçlarımızın, bu konularda başvurabilecekleri, uzun yıllar yöneticilik geçmişlerine dayanan sağlam mesleki deneyimleri vardır. Agile dönüşümünüz sırasında size destek olacak, ve bu konuda yardımcı kuvvetli araçlar sağlayacaklar; örneğin:

  • Agile Strateji Haritası (Agile Strategy Map™)
  • Team Coaching Framework™
  • Portfolyo Panosu
  • Koçlara Koçluk (Coach the Coach™)

..ve çok daha fazlası. Büyük ölçekli firmalar için, bütün yöntem ve araçlarımız Enterprise Transition Framework™’te toplanmıştır. Bu yapı, LeSS, DAD, Kanban, SAFe gibi yeni yöntemlerle birlikte kullanılmaya da uygundur.

Ek olarak, yüksek EMCC seviyesinde tanınan koçluk hizmetleri de sunuyoruz.

Müşterilerimiz İş Ortağımızdır

agile42 koçlarımızın tümü, Agile ve Lean teknikleri kullanarak, yazılım geliştirme takımlarını ve bilişim dışındaki projeleri yönetmek konusunda saha deneyimine sahiptirler. Müşteri portföyümüzle ve birlikte başardığımız Agile dönüşümleriyle gurur duyuyoruz – Ericsson, Siemens, Skype, Nokia, Hypoport, eBuddy, Princeton Financial Systems, Wirecard, Saperion, Softkinetic, Ableton, TC Electronic, Babbel, Sony, Comprion, Chip bunlardan bazıları.

Kendimize Has “Koçlara Koçluk” Yaklaşımı

Yaklaşımımız basittir, ama kolay değildir. Bu yaklaşımın temelinde, yöntem ve teorileri pratiğe dökme zamanı geldiğinde size gerekli desteği sağlamak vardır. İşimizin bir parçası olarak, agile42 koçlarımız, şirketiniz bünyesinde bir ‘iç koç’ takımı yetiştirirler - böylece dönüşüm sürecine destek verirken, aynı zamanda şirketin düşünce yapısındaki kalıcı değişiminin de yerleşmesini sağlamış oluruz.

Team Coaching Framework™’ümüz yardımıyla, yeni koçların yetişmesini hızlandırır, ve böylece kendi deneyimlerimizi etkin bir şekilde sizlere aktarmış oluruz. Bu yöntemle Agile’ı takımdan takıma yayarak, tüm şirkette çok etkin ve istikrarlı bir biçimde ölçeklendirebilirsiniz. Aslına bakarsanız, biz de kendi içimizde aynı sistemi kullanıyoruz. Özünde, “standart beden” çözümler değil, her şirketin kendine özel ihtiyaçlarına uygun bir çözüm üretebilecek esnekliği barındıran bir sistem.

agile42 Koçluk Hizmetinde Sizi Neler Bekliyor?

Bizim için, koçluk yalnızca danışmanlık değildir. Size ne yapacağınızı söylemek ya da işleri sizin için yapmak yerine, geçmişe bakış ve sürekli iyileşme yoluyla kendi çözümlerinizi bulmanıza ve süreçleri optimize etmenize yardımcı oluruz. Scrum ya da Kanban gibi yeni bir yöntemin uygulamaya konmasını hızlandırmak için, işin başında etkili koçluk şarttır – dışarıdan bağımsız hale gelmenin anahtarı budur.

Amacımız şudur: Olabildiğince hızlı bir biçimde kendi yolunuzu bulmanıza ve sistematik sürekli iyileştirme noktasına erişmenize yardımcı olmak. Bir Agile dönüşümü, ancak bu şekilde başarılı ve kalıcı olabilir.

Bu yaklaşım, 8 yıldır pek çok firma ve projede başarılı ve kalıcı olduğunu kanıtladı.

 

Daha fazla bilgi için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.